13 lis

Vijest o skorom predstavljanju nove knjige omiljenog profesora Branka Marijanovića razveselila je sve sugrađane, učenike, bivše učenike, kolege, prijatelje i poznanike ovog vrsnog znanstvenika i čovjeka. To ne čudi jer Knjige koje (nam) mijenjaju život odražavaju dugogodišnji način rada i djelovanja autora koji generacijama oduševljava približavanjem velikih ideja i složenih književnih ostvarenja učenicima, studentima i malome čovjeku. U osvrtima i promišljanjima o deset izabranih djela, kao i o čitanju u suvremenome svijetu te važnosti i potrebi za pripovijedanjem, profesor Marijanović na autentičan način iznosi široko znanje iz književnosti, filozofije, psihologije, drugih humanističkih i društvenih znanosti, ali ne zaboravlja ni na svjež humor ni reference iz strane i domaće pop kulture. Tako u knjizi susrećemo Shakespearea, Dostojevskog, Kanta, ali i Šobića, Einsteina, Balaševića, pa čak i Alku Vuicu.
Iako bogata korisnim i važnim činjenicama i podatcima, ova knjiga nema za cilj samo proširivanje znanja. Autor kroz zanimljive asocijacije, dosjetke ili anegdote navodi na učenje čitanja i razumijevanja teksta, ukazuje na aktualnost „teških“, „dugih“, „obvezatnih“ lektirnih naslova i vodi čitatelje u potragu za porukom i osobnim susretom s likovima. Na taj način priča postaje bliska, poučna i važna, a likovi postaju živi. Tako kroz književnost učimo kako se druga osoba osjeća, što misli, s čim se bori ili saznajemo kako nismo sami.
Knjige koje (nam) mijenjanju život donose saznanja kako kroz književnost učimo na prirodan način i kako možemo razumjeti sebe, druge i svijet oko nas. Autor iznosi kako su književna djela utjecala primjerice na gospodarski procvat u Europi ili feminizam u Viktorijanskoj Engleskoj, zašto Hamlet nije bio u stanju ostvariti privržen odnos ili kako Remarque opisuje ratnu histeriju. I ono što je još važnije, zašto je to važno za nas? Iako u knjizi pratimo autorova opažanja i osvrte, naglašena je važnost formiranja vlastitoga viđenja različitih problema, pa čak i poticanje oprečnog stajališta i neslaganja. Pozvani smo suočiti se s vlastitim nedostatcima, uhvatiti se u koštac s vlastitim moralnim dvojbama i djelovati u vlastitome životu. Književnost može prikazati sva ljudska stanja, prirodu, društveno-politička zbivanja, ljudske odnose i osjećaje. Na to nas Marijanović podsjeća i nudi pomoć u prihvaćanju knjiga kao pravih prijatelja s kojima ćemo otkrivati svijet, ali i putovati u vlastitu nutrinu te s njima odrastati, sazrijevati i ispunjenije i svestranije živjeti.
Ova knjiga dragocjen je dar svima nama. Za sve koji su imali priliku slušati profesorova predavanja i proživljavati važne i znakovite trenutke u srednjoškolskoj učionici, nastavak je to ugodnog i zabavnog razgovora, a za sve koji nisu imali takvo iskustvo, ovo je tek početak živopisnog putovanja (ponovnog) otkrivanja svijeta i vlastitih dubina. Bilo kako bilo, Branko Marijanović uradio je ono što zna najbolje: prepoznao je potrebu u današnjem vremenu i uz vrhunsku pisanu riječ priredio ohrabrenje, brižan savjet, smijeh i Knjige koje (nam) mijenjaju život.
Knjiga izlazi krajem mjeseca na Međunarodnom sajmu knjiga i učila – Interliberu u Zagrebu, nakon čega će se organizirati i predstavljanje u Žepču.
Magdalena Barešić, prof.