25 lis

Povodom obilježavanja Dana općine Žepče i 560. obljetnice prvog pisanog spomena Žepča u prostorijama naše škole 13. listopada 2018. godine svečano je otvorena izložba knjiga za djecu i mladež iz donacije profesora Franje Marića. Profesor Marić rodom je Žepčak, a već dugi niz godina živi i radi u Zagrebu. Više od 25 godina bavi se prikupljanjem i publiciranjem dokumenata i ilustracija o Hrvatima katolicima u BiH. Za  svoj rad na očuvanju identiteta Hrvata u BiH te njihovu promociju u svijetu, Predsjednica Repubike Hrvatske odlikovala ga je Redom Danice hrvatske. Profesor Marić darovao je našem Centru 650 vrijednih i rijetkih dječjih, omladinskih i školskih knjiga tiskanih u razdoblju od 1864. do danas. Ravnatelj  Centra don Milan Ivančević zahvalio je profesoru Mariću za sve što čini za nas u Žepču i BiH, kao i na vrijednome daru. U svom obraćanju profesor Marić govorio je o tome zašto je ovu vrijednu zbirku knjiga odlučio darovati baš salezijancima. Dok su u vrijeme rata 1995. godine svi napuštali  BiH, salezijanci su odlučili doći u Žepče i napraviti školu za mlade ovoga kraja. Ova donacija trebala bi biti temelj regionalnog centra dječje knjige koji bi trebao oživjeti u prostorijama naše škole. Otvaranju izložbe trebala je nazočiti i hrvatska književnica i sveučilišna profesorica Julijana Matanović. Rado se odazvala pozivu, ali zbog bolesti bila je spriječena doći. Ona je odabrala 180 naslova za ovu izložbu i u predgovoru Kataloga izložbe napisala: „Čovjek o kojem su mi govorili sjedio je na sećiji, skroman i tih. Na kraju je samo dodao da je iz Žepča i da je zaljubljen u knjige za djecu. Bio je to taj Franjo, profesor koji zna da život kreće i završava zavičajem; šutljiv, a velik. Knjige koje daruje KŠC-u „Don Bosco“ u svom Žepču, neprocjenjive su vrijednosti. Ne samo materijalne. Svaka od njih, uz svoju ispisanu priču, krije i priču o čovjeku koji se ustajao rano da bi je potražio na sajmovima, u stanovima onih koji su se lako odricali biblioteka koje su naslijedili, u antikvarijatima. Knjige su to kojima će se naša djeca i njihovi profesori moći ponositi.“ Provincijal hrvatskih salezijanaca otvorio je izložbu  uz riječi zahvale profesoru Mariću napomenuvši kako je ovo jedna od najboljih donacija koju je naš Centar dobio zato što vrijeme za knjigu nikada ne prolazi.

A.P.

Za pregled svih fotografija kliknite OVDJE

Naši dobročinitelji

Logotip Hrvatski Caritas Logotip Renovabis