27 ruj

U čast  hrvatskoga znanstvenika i nobelovca Lavoslava Ružičke od 1978. godine svake druge godine održava se znanstveni skup „Ružičkini dani“. To je tradicionalni skup stručnjaka i znanstvenika iz područja kemije, kemijskog i biokemijskog inženjerstva, prehrambene tehnologije, medicinske biokemije i farmacije te kemije u poljoprivredi, šumarstvu i zaštiti okoliša koji organiziraju Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa i Prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku uz područna društva HDKI iz Osijeka, Vukovara, Požege i Belišća.

U okviru ovog 16. međunarodnog skupa sa sloganom „Danas znanost – sutra industrija“  od 2008. godine održava se i Susret mladih kemičara gdje učenici iz srednjih škola uz pomoć svojih mentora predstavljaju radove iz područja kemije, a nagrađuju se tri najbolja. Do sada su na Susretu sudjelovale samo srednje škole s područja Republike Hrvatske, a budući da je ove godine sudjelovao i  KŠC „Don Bosco“ Žepče, Susret je proprimio međunarodne okvire.  Našu školu predstavljali su učenici četvrtog razreda Opće gimnazije Kristina Šimić, pod mentorstvom prof. Slavice Jukić, s radom „Tvrdoća vode u Općini Žepče“ i Tomislav Jozinović,  pod mentorstvom prof. Maje Stojanović, s radom „Sadržaj vitamina C u malinama s područja Općine Žepče“.  Među deset skupina koje su predstavljale svoje škole  rad  našeg učenika Tomislava Jozinovića osvojio je prvo mjesto na petom Susretu mladih kemičara u Vukovaru. Cilj je Susreta promicanje izvrsnosti, interdisciplinarnosti, originalnosti i inovativnosti u znanstvenim istraživanjima  te osobito usmjeravanje učenika i mladih prema tehničkim i prirodnim strukama. Naši učenici Kristina i Tomislav kroz uloženi trud i znanje u izradi svojih prvih znanstvenih radova i sudjelovanje na ovom skupu pokazali su da posjeduju te osobine i da su na pravom putu postizanja izvanrednosti u području kemije. Osim kvalitetno koncipiranih i strukturiranih znanstvenih radova, Tomislav i Kristina istaknuli su se i u svojim govorničkim vještinama, što je doprinijelo osvajanju prvog mjesta na Susretu.  Tomislavu čestitamo na postignutom rezultatu koji potvrđuje da naša škola posjeduje izrazito talentirane mlade ljude koji je mogu prikazati u najboljem svjetlu.

Maja Stojanović

Naši dobročinitelji

Logotip Hrvatski Caritas Logotip Renovabis